CONTENTS/PHOTO SCHOOL
בית ספר לצילום

ברוכים הבאים לבית הספר לצילום של photo-id.org, מקום אחד לכל שאלותיכם בנושא צילום. בית הספר לצילום של photo-id.org הינו בית ספר מקוון המאפשר לכל אדם ללמוד צילום מביתו בצורה פשוטה ונוחה.

בית הספר סוקר את כל ההיבטים החשובים של הצילום וכל חודש מתפרסם כאן שיעור חדש בנושא צילום. החל מטכניקות צילום בסיסיות ועד שיעורי צילום מתקדמים את הכל תוכלו למצוא בבית הספר שלנו. הישארו עמנו בעודנו מוסיפים שיעורים חדשים.

השיעורים המתפרסמים בבי"ס לצילום של photo-id.org הינם חלק מתוכנית הלימוד של מרכז צילום טכניון. הנושאים הנלמדים כאן במסגרת האתר, נסקרים בצורה רחבה הרבה יותר במסגרת קורסי הצילום אותם מציע מרכז הצילום של הטכניון. על אף שהשיעורים בבי"ס לצילום של photo-id.org מאוד מפורטים ומקיפים, אפשר להתייחס אליהם כאל טעימה מהתכנים של מרכז צילום טכניון.

המידע בקטגוריה זו מתפרסם בסדר כרונולוגי ופירוש הדבר ששיעורים מתקדמים יותר מתבססים על השיעורים המוקדמים יותר. מומלץ לקרוא את המידע בקטגוריה זו לפי הסדר ולא לדלג על השיעורים.

יש לכם רעיונות לשיעורים חדשים? אנחנו רוצים לשמוע מכם. אנא צרו עמנו קשר דרך הקשיור אודות בראש העמוד. אנחנו נשמח לכתוב על נושאים אקטואליים בעלי עניין רב לקהילת הצלמים.


קישורים בקטגוריה

שיעור מס' 14 - זווית התאורה
בשיעור הקודם התחלנו לעסוק באור - חומר הגלם שלנו. נגענו באיכות התאורה, כלומר קשה או רכה וראינו כיצד הנושא שלנו משתנה בהתאם לאיכות התאורה. לכל תאורה השפעה משלה וזאת יכולנו לראות בדוגמאות אשר הראנו בשיעור הקודם. בשיעור זה נדון בזווית התאורה, שלה חשיבות גדולה מאוד, בלי קשר לאיכות התאורה. כמובן שתאורה קשה ורכה עדיין שונות זו מזו בצורה מהותית, אך כעת ניתן דגש להשפעה שיש לכיוון מקור האור על הנושא.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 13 - איכות התאורה
האור הוא החומר היחיד שעומד לרשותנו כצלמים ביצירת התמונות. אולי יותר מכל, מה שמבדיל צלם טוב מצלם בינוני היא היכולת שלו לשלוט בתאורה בין אם מלאכותית ובין אם טבעית. הבנת התאורה, איכות שלה, כיוון שלה, תכונות שלה וכיצד היא משפיעה על הנושא מעניקים לצלם יכולת לייצר תמונות טובות דרך קבע.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 12 - נקודת המבט וחלוקת התמונה
שיעור ראשון מבין סדרה של שיעורים אשר עוסקים בבניית התמונה והפריים. נקודת מבט והחלוקה של הפריים הם היסודות של בניית תמונה "טובה". שיעור זה מסביר את העקרונות הנפוצים לחלוקה של הפריים ומסביר כיצד נקודות מבט שונות משנות את תפישתנו את התמונה.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 11 - מדידת החשיפה
בשיעור הקודם דנו במדי האור הבנויים בתוך המצלמה ובאופן פעולתם. שיעור זה עוסק בשימוש המעשי במדי האור הללו וכיצד אנחנו הצלמים משתמשים בהם כדי לחשוף את התמונה שלנו "נכון".
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 10 - מדי אור הבנויים בתוך המצלמה
הכלי אולי החשוב ביותר בעבודתו של כל צלם. מד האור של המצלמה הוא הנפוץ והשימושי ביותר עבור רוב הצלמים. בשיעור זה נראה את הסוגים הקיימים ונבין את אופן הפעולה שלהם ונלמד כיצד להשתמש בהם מבחינה טכנית. השיקולים הפרקטיים בלקיחת החשיפה יילמדו בשיעור הבא.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 9 - טבלאות חשיפה ומדי אור ידניים
חשיפה נכונה הינה אחד הדברים החשובים ביותר בצילום. ללא חשיפה נכונה לא נוכל להבטיח תמונות תקינות מבחינה טכנית. בשיעור זה נדון בטבלאות חשיפה ומדי אור ידניים כמבוא לקראת שיעורי החשיפה המתקדמים.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 8 - סרט הצילום ומדידת החשיפה
עד כה למדנו על שילוב מפתח הצמצם ומהירות הסגר כגורמים המשפיעים על החשיפה שלנו. סרט הצילום ורגישותו לאור הוא הגורם השלישי שאנחנו צריכים להבין בטרם נתחיל לעסוק במדידת האור.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 7 - שילוב מפתח הצמצם ומהירות הסגר
שילוב נכון בין מהירות הסגר למפתח הצמצם הינו אחד היסודות החשובים ביותר בצילום. מאחר ולשילוב בין שני הגורמים הללו יכולת להשפיע בצורה משמעותית על אופן קליטתו של הנושא חשוב להבין כיצד שני אמצעי שליטה אלה משתלבים בעבודתם.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 6 - טשטוש ומהירות סגר
שימוש נכון במהירות סגר יכול להביא לטשטוש הנושא או הקפאתו המוחלטת תוך כדי התנועה. לכן, חשוב מאוד לשלוט במהירות הסגר בצורה נכונה לבחור את המהירות המתאימה לאפקט שאנחנו מעונינים לקבל.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 5 - שליטה על עומק שדה
אחד הנושאים המענינים ביותר בצילום הינה השליטה על עומק השדה. שליטה טובה ונכונה בעומק שדה יכולה להיות ההבדל בין תמונה מוצלחת לתמונה לא טובה, לכן חושב להכיר את העקרונות של עומק השדה ולדעת כיצד להשתמש בו.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 4 - הסגר
אמצעי שליטה מהחשובים בצילום. שליטה נכונה במהירות הסגר מהווה את ההתחלה בדרך לצילומים טובים. שיעור זה יסביר לכם את עקרונות פעולת הסגר ויהווה הקדמה לאחד מהשיעורים הבאים - השילוב בין הצמצם למהירות הסגר.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 3 - הצמצם
האמצעי החשוב ביותר לשליטה על החשיפה. שליטה מלאה על הצמצם הינה אחד הדברים החשובים ואולי הקשים בצילום ושיעור זה יסביר לכם את עקרונות פעולת הצמצם ויהווה את כרטיס הכניסה והבסיס לשליטה על חשיפה.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 2 - מערכת המיקוד
אחד מהמרכיבים החשובים בצילום וללא ספק מרכיב שחייבת להיות עליו שליטה מלאה. שיעור זה יסביר לכם את עקרונות מערכת המיקוד.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

שיעור מס' 1 - המצלמה הפשוטה
על מנת שנוכל להתחיל ללמוד יותר על צילום, עלינו להכיר תחילה את אופן פעולת הציוד שלנו. שיעור זה מהווה מבוא לעולם הצילום.
מאת: גורן ליובונצ'יץ

קישורים נוספים

מאמרים
סקירות
טיפים דיגיטליים
טיפים לצילום